fbpx
Aranżacja wnętrz

4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając dywan do kuchni

• Zakładki: 6


Pełnowymiarowy dywan zakrywający podłogę, niewielki dywanik blisko okna, chodnik między wyspą a szafkami lub mała mata pod zlewem – niezależnie od tego, co wybierzesz, dywan w kuchni jest sposobem na ożywienie przestrzeni, wprowadzenie przytulnego klimatu, dodanie koloru i faktury. Choć niektórzy uważają, że to zły pomysł, całkowicie sprzeczny z logiką ze względu na wilgotność i podatność kuchni na zabrudzenia, my się z tym całkowicie nie zgadzamy. Wybierz mądrze, a docenisz obecność dywanu w kuchni. Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan do kuchni? Podpowiadamy.

Jak wybrać dywan do kuchni: rozmiar

Bez pomiarów ani rusz. Jeśli szukasz dywanu, który ma się znaleźć pod stołem, przy którym spożywasz posiłki, zmierz mebel, a następnie dodaj do obszaru stołu ok. 80-90 cm. Chodzi o to, by krzesła znajdowały się na dywanie, gdy je wysuwasz i wsuwasz. Mata pod zlewem powinna mieć 60-90 cm. Z kolei chodnik wzdłuż kuchni długość pomieszczenia minus 15-20 cm po bokach, aby zachować „oddech” między szafkami a dywanikiem.

Jak wybrać dywan do kuchni: materiał

W kuchni liczy się wszystko, co praktyczne. Chociaż dywan w pracy ci nie pomoże, nie ma przeszkadzać. Na pewno nie sprawdzi się dywan typu shaggy z długim i gęstym włosiem. Chyba nikt nie wytrzymałby nerwowo codziennego odkurzania (żeby tylko raz!) okruszków i resztek jedzenia. Najlepszym wyborem będą dywany o płaskim splocie, najlepiej z włókien syntetycznych. Nie wchłaniają rozlanych płynów i są odporne na uszkodzenia. W przypadku mniejszych dywanów, które można wyprać w pralce, polecamy bawełnę lub mieszkankę bawełny, poliestru i poliakrylu. Jeśli chodzi o pełnowymiarowy dywan lub chodnik, warto sięgnąć po dywan sizalowy, zwany sznurkowym. Nie mechaci się, nie przeciera, dobrze znosi rozlane płyny, więc w kuchni sprawdzi się znakomicie.

Jak wybrać dywan do kuchni: antypoślizgowy spód

Szukaj dywanu z antypoślizgowym spodem, by zyskać pewność, że nie będzie się przesuwać podczas użytkowania. Możesz również położyć go na podkładce antypoślizgowej.

Jak wybrać dywan do kuchni: wystrój wnętrza

Dywan do stosunkowo niedrogi sposób na szybką metamorfozę przestrzeni. Możesz wybierać go jako dopełnienie wystroju wnętrza lub kontrast, nadający inny kierunek aranżacji. Z wiadomych względów nie polecamy bardzo jasnych dywanów. Jeśli zależy ci na wprowadzeniu wzoru do dosyć jednolitej kuchni, szukaj dywanu z grafiką, ale w jednym z kolorów, które występują w pomieszczeniu.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *